fbpx

Jakie możliwości podatkowe daje najem krótkoterminowy?

Listopad 27, 2018
podatki od wynajmu

Kwestie podatkowe związane z krótkoterminowym wynajmem apartamentów wakacyjnych nurtują wielu potencjalnych inwestorów. Na szczęście przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi Wam podjęcie decyzji o zainwestowaniu oszczędności w jeden z luksusowych apartamentów w PORT-KRYNICA. Jak wygląda kwestia podatków od wynajmu krótkoterminowego mieszkań wakacyjnych? Czy właściciel mieszkania wakacyjnego nad morzem może liczyć na jakieś ulgi podatkowe? Jaki podatek należy odprowadzić od zysku z tytułu wynajmu krótkoterminowego mieszkania?


Sprzedaż apartamentów nad morzem: mieszkanie w PORT-KRYNICA to dobra inwestycja


Najem krótkoterminowy staje się coraz bardziej popularnym źródłem dochodu dla wielu osób. Jest to godna alternatywa dla wynajmu długoterminowego popularnego wśród wielu inwestorów działających na terenie dużych miast. Posiadanie mieszkania, w których spędzamy kilka tygodni w roku, przestało być luksusem. To rodzaj inwestycji, na który może sobie pozwolić coraz więcej zamożnych Polaków. Posiadanie stylowego apartamentu z widokiem na morze, jezioro lub zalew to doskonała opcja na przyjemne rodzinne wakacje i wieloletnie zyski z wynajmu. Rozwój profesjonalnych agencji bookingowych, operatorów obsługujących wynajem nieruchomości wakacyjnych oraz portali internetowych ułatwia zarządzanie rezerwacjami i dotarcie do potencjalnych gości naszego mieszkania w Krynicy Morskiej. Nie ma barier w postaci braku doświadczenia, wiedzy czy też braku sprawdzonych modeli działania, tak potrzebnych do wejścia w rynek wynajmu długoterminowego, gdzie wszystko musimy zorganizować sami. Kupując apartament inwestycyjny w PORT-KRYNICA, inwestujemy w sprawdzony i gotowy model biznesowy – dzięki temu jedynym warunkiem wejścia jest potrzebny kapitał.


Mieszkanie wakacyjne do wynajęcia: odpowiednio dobrane formy rozliczeń to wyższy zysk dla inwestora

Krajowe przepisy działają na korzyść właścicieli mieszkań wakacyjnych i lokali usługowych, którzy wynajmują je turystom na krótkie terminy. Nie istnieją przepisy regulujące działalność obiektów, które specjalizują się w obsłudze pobytów krótkoterminowych. Istnieją trzy podstawowe możliwości na rozliczenie zysków czerpanych z krótkoterminowego wynajmu mieszkań nad morzem. Każdy z inwestorów może skonsultować się z Urzędem Skarbowym właściwym jego miejscu zamieszkania oraz doradcą podatkowym i wybrać prawidłową i najbardziej korzystną z jego perspektywy formę rozliczeń. Pojawiają się przesłanki, świadczące o tym, że jednolite rozwiązania skarbowe zostaną przygotowane w 2019 roku. Na razie nie są znane ich szczegóły. Krótkoterminowy wynajem mieszkań nad morzem to opłacalny biznes, który ma się świetnie. Wprowadzenie wyższych opłat skarbowych nie zmieni jego stanowiska. Wynajem krótkoterminowy to wysokomarżowy zysk dla posiadacza mieszkania w kurorcie nadmorskim, który rzutuje na wysoki zwrot z zainwestowanego kapitału.


Wynajem krótkoterminowy, a podatki – dostępne formy rozliczeń z Urzędem Skarbowym

Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą rozliczać z urzędem podatek od wynajmu nieruchomości na dwa sposoby:

  1. ryczałt 8,5 procent, płacony od osiąganych przychodów z najmu;
  2. na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej 18 i 32 procent, płacony od osiąganych dochodów.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczać dochody osiągane z wynajmu nieruchomości dwojako:

  1. podatek liniowy 19 procent, płacony od osiąganych dochodów;
  2. na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej 18 i 32 procent, płacony od osiąganych dochodów.

To podatnik wybiera formę rozliczeń, która będzie dla niego bardziej korzystna. Pomimo pozornie niższej kwoty płaconego podatku w sposobie rozliczania na zasadach ryczałtu, należy zwrócić uwagę na fakt, że taka forma rozliczenia nie uwzględnia ponoszonych przez nas kosztów i jest płacona bez względu czy osiągamy jakikolwiek realny dochód z wynajmu (przychód pomniejszony o ponoszone koszta).


Najem okazjonalny mieszkania wakacyjnego: przykłady rozliczeń podatkowych

Obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że zakup mieszkania w Krynicy Morskiej jest doskonałą formą inwestycji. Mieszkanie, które będzie wynajmowane na krótkoterminowe pobyty może zostać zakupione przez osobę prywatną lub podmiot gospodarczy, który w rodzaju prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wskazał najem (PKWIU 70.20). Jeśli prowadzisz firmę i chcesz kupić apartament nad morzem, możesz nabyć go zarówno jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak również jako spółka prawa handlowego.

Powinieneś wiedzieć także: Jak obliczać rentowność z najmu?

Przykład 1: prowadzę firmę i chcę kupić mieszkanie nad morzem w ramach mojej działalności gospodarczej.

Inwestor prowadzący firmę planuje zakup trzypokojowego mieszkania w inwestycji PORT-KRYNICA w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zakup dokonywany jest głównie z zamysłem wynajmowania mieszkania dla turystów. Inwestor traktuje przychód z tytułu najmu lokalu wakacyjnego tak samo, jak pozostałe dochody, które uzyskuje z prowadzonej przez siebie działalności. Rozlicza się w ramach podatku liniowego. Dochód przedsiębiorstwa uzyskany w ramach prowadzenia wynajmu krótkoterminowego mieszkania nad morzem podlega opodatkowaniu identycznie jak wszystkie inne dochody przedsiębiorcy. Dodatkowo przy zakupie apartamentu – w przypadku gdy inwestor jest czynnym płatnikiem podatku VAT – firma może odliczyć podatek wynoszący w tym przypadku 23%.

Przykład 2: osoba prywatna (osoba fizyczna nieprowadząca działaności gospodarczej) kupuje apartament, w którym spędzi wakacje oraz wynajmie go turystom.

Osoba prywatna kupiła jeden z luksusowych apartamentów w PORT-KRYNICA. Inwestor planuje kilka krótkich wizyt w apartamencie oraz wynajęcie go turystom od kwietnia do września. Właściciel nie dysponuje wolnym czasem i możliwościami, by samodzielnie zarządzać mieszkaniem wakacyjnym, więc zwrócił się do profesjonalnej firmy, która zajmie się prowadzeniem rezerwacji w mieszkaniu, obsługą gości i bookowaniem pobytów. Firma zadba o reklamę obiektu i kontakt z gośćmi. Umowa na wynajem podpisywana jest z właścicielem nieruchomości, a firma rozlicza się z nim w ramach ustalonej prowizji od liczby gości lub dni, które spędzają w apartamencie. Właściciel nieruchomości pracuje na pełen etat w pewnym przedsiębiorstwie. Zdecydował się wybrać formę opodatkowania zwaną ryczałtem. W Urzędzie Skarbowym właściwym swojemu miejscu zamieszkania dowiedział się, że konieczne będzie odprowadzenie podatku zgodnie ze stawką ryczałtową w wysokości 8,5% przychodów do kwoty stanowiącej równowartość 4000EUR, od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt wynosi 20% przychodów.

Kontakt z naszym biurem umożliwi Państwu poznanie szczegółowych informacji na temat zakupu mieszkania przeznaczonego na cele rekreacyjne i do wynajmu krótkoterminowego.

* Treść niniejszego artykułu należy traktować wyłącznie informacyjnie. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji podatkowych sugeruje się kontakt ze stosownym urzędem, bądź doradcą podatkowym. Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego materiału.

Author

PORT-KRYNICA.

apartamenty@port-krynica.pl

Comments are closed here.