fbpx

Sprawdzone sposoby na zbudowanie zdolności kredytowej

19 grudnia, 2018
budowanie zdolności kredytowej

Planujesz zakup nieruchomości wakacyjnej w inwestycji PORT-KRYNICA jednak nie posiadasz odpowiedniego kapitału? To nie problem. Istnieje możliwość kupienia mieszkania lub lokalu inwestycyjnego na kredyt. Kluczowym pojęciem dla każdego, kto zamierza podpisać umowę kredytową z bankiem, jest zdolność kredytowa. Wnioskując o kredyt, którym sfinansujemy zakup mieszkania nad morzem, należy zdać sobie sprawę, że analitycy banku dogłębnie zbadają naszą wiarygodność jako klienta. Zdolność kredytową można wypracować. Ma to bezpośrednie przełożenie na chęć do udzielenia nam kredytu przez bank oraz wyższą wartość kredytu. Jakie czynniki wpływają na naszą wiarygodność w oczach banku? Na co zwrócić uwagę przy budowaniu zdolności kredytowej? Jak łączy się historia kredytowa i udzielenie kredytu w określonej we wniosku wysokości?


Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to możliwość spłaty zaciągniętego kredytu i odsetek w umówionym terminie.

Pomimo „stosunkowo taniego pieniądza” wynikającego z niskich stóp procentowych, w oparciu o błędy popełnione przez kryzysem w 2008 roku, banki są bardziej ostrożne w udzielaniu nowych kredytów. Kredytobiorcy muszą wykazać się konkretną zdolnością, by otrzymać kredyt w oczekiwanej przez siebie wysokości. Przyznanie kredytu poprzedza dogłębna analiza zdolności kredytowej, składająca się z części ilościowej i jakościowej. Pod uwagę brane są dochody wnioskodawcy, wydatki, jakie ponosi każdego miesiąca na własne utrzymanie oraz stan jego aktualnego zadłużenia. Porównując wydatki i przychody w miesiącu, określone zostaje czy pozostała nadwyżka będzie wystarczająca, by bez problemu spłacać raty kredytu hipotecznego zaciągniętego na dowolny cel jak np. zakup nieruchomości wakacyjnej w Krynicy Morskiej.


Budowanie historii kredytowej, a możliwość zakupu mieszkania nad morzem na kredyt

Podstawowym elementem budowania zdolności kredytowej jest historia kredytowa. Przed udzieleniem kredytu na zakup mieszkania nad morzem, bank sprawdzi, jak dotychczas podchodziliśmy do spłaty swoich zobowiązań. Informacje na temat historii kredytowej gromadzone są w Biurze Informacji Kredytowej. BIK gromadzi dane, nie opiniuje ich w żaden sposób. To od banku zależą kryteria, jakimi kieruje się podczas przyznawania kredytów. Pozytywna historia kredytowa może być zbudowana na kilka sposobów, popularne wśród nich są zwłaszcza: zakup produktu na niewielkie raty czy terminowe spłacanie karty kredytowej. Bez jakiejkolwiek historii kredytowej bank może odmówić przyznania kredytu, ponieważ nie ma możliwości sprawdzenia, czy kredytobiorca poradzi sobie ze spłatą rat. Nie wolno spóźniać się ze spłatą rat ani dokonywać wcześniejszych spłat całego kredytu. Banki najlepiej patrzą na osoby, które ściśle trzymają się ustaleń zawartych w umowie kredytowej.

Sumienne regulowanie wszelkich zobowiązań = brak problemów z wpisami do rejestru dłużników

Kolejnym elementem, który ma znaczący wpływ na budowanie i podwyższanie zdolności kredytowej, jest terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań. W BIK dostępne są informacje dotyczące kredytów. Istnieją bazy, w których umieszczany jest dłużnik, mający problem z terminowym regulowaniem zobowiązań pozakredytowych. Niespłacone raty za telefon, opóźnienia w regulowaniu rachunków domowych czy nieterminowa wpłata za rachunek telefoniczny mogą nieść za sobą przykre konsekwencje dla kredytobiorcy. Przed zakupem apartamentu wakacyjnego warto sprawdzić, czy nie figurujemy w żadnym rejestrze. Rejestr Dłużników Biur Informacji Gospodarczej służy bankom do weryfikacji, czy potencjalny kredytobiorca sumiennie reguluje swoje zobowiązania.

Dowiedz się także: Jak zwiększyć zdolność kredytową?


Status związku, a możliwość zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania wakacyjnego

Na pewnym etapie postępowania kredytowego bank z pewnością zapyta nas o status związku. Single mają w tym przypadku trudniej. Bank lepiej patrzy na osoby, które występują o kredyt wspólnie z małżonkiem lub jako wykazująca dochody firma. Dwie pracujące osoby to mocniejsze zabezpieczenie kredytu. Nawet gdy jedna osoba straci pracę, druga będzie mogła przejąć spłatę raty. Jako współkredytobiorcy mogą występować także rodzice i partnerzy życiowi.


Wysokość wynagrodzenia, a zdolność kredytowa

Jednym z podstawowych kryteriów, mających wpływ na wysokość kredytu mieszkaniowego jest miesięczne wynagrodzenie kredytobiorcy lub poziom dochodów jego firmy. Bank weźmie pod uwagę jego wysokość oraz źródło wpływu. Każdy z krajowych banków ma swoje tabele, regulujące wysokość kwoty, jaką możemy pożyczyć na zakup mieszkania. W najlepszej pozycji są osoby pracujące na umowę o pracę. Osoby wykonujące wolne zawody oraz pracujące na umowie zlecenie nie są na przegranej pozycji. Jeśli ich wpływy są regularne i udokumentowane, bank weźmie je pod uwagę, wyliczając zdolność kredytową. Jeśli prowadzimy własny biznes od kilku lat i możemy pochwalić się regularnymi zyskami, będzie to dla banku czynnik sprzyjający przyznaniu kredytu na zakup mieszkania wakacyjnego.

Budowanie zdolności kredytowej to złożony proces. Przed wystąpieniem o kredyt na zakup apartamentu nad morzem warto dogłębnie przeanalizować swoją sytuację finansową. W przypadku problemów pomocna może okazać się wizyta u doradcy finansowego.

Author

PORT-KRYNICA.

apartamenty@port-krynica.pl

Comments are closed here.