fbpx

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

28 grudnia, 2018
jak zwiększyć zdolność kredytową

Zdolność kredytowa ma kluczowe znaczenie w całym procesie wnioskowania o kredyt na zakup mieszkania wakacyjnego lub lokalu inwestycyjnego. To wskaźnik, na który wpływ ma wiele czynników. Dochód kredytobiorcy, miesięczne obciążenia i koszt utrzymania są sumowane, w celu ustalenia wysokości zdolności kredytowej. Jeśli mierzymy się z zamiarem zaciągnięcia kredytu hipotecznego lub kredytu inwestycyjnego na zakup mieszkania wakacyjnego, warto solidnie się do tego przygotować. Kilka prostych działań może przynieść znaczne korzyści i wzrost kwoty, jaką bank zechce nam pożyczyć. Co wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej? Jak wpłynąć na wzrost zdolności kredytowej? Porozmawiajmy o sprawdzonych sposobach na zbudowanie naszej wiarygodności w oczach banku. Poniższe wskazówki choć uniwersalne, pomogą szczególnie osobom prywatnym ubiegającym się o kredyt inwestycyjny na zakup apartamentów bałtyckich – nie prowadzącym działalności gospodarczej.


Poznaj 11 sprawdzonych sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej


1.Wydłuż okres spłaty kredytu

Skutecznym i stosunkowo prostym sposobem na podwyższenie zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. W przypadku wydłużenia okresu spłaty zobowiązania wzrosną odsetki. Warto przeliczyć, jaki wpływ na koszty całego przedsięwzięcia będzie miało wydłużenie jego spłaty o okres kilku lat.


2.Zadbaj o wysokość swojego wynagrodzenia

Upewnij się, czy bank wziął pod uwagę premię i inne dodatki, które regularnie doliczane są do Twojego wynagrodzenia. Jeśli Twój pracodawca przyznaje premię w określonej części roku, warto złożyć wniosek kredytowy chwilę po jej otrzymaniu. Niektóre banki biorą pod uwagę tylko i wyłącznie sytuację kredytobiorcy z ostatnich trzech miesięcy.


3.Ureguluj swoje zobowiązania

Wcześniejsza spłata zobowiązań, jakie ciążą na osobie starającej się o kredyt na zakup mieszkania, spowoduje, że jej zdolność kredytowa wzrośnie niemal od ręki.


4.Wybierz stałe raty

Mając do wyboru kredyt z malejącą i stałą ratą, lepiej będzie postawić na ratę stałą. Zdolność kredytowa wzrośnie, przy ratach malejących na początku spłacania kredytu rata będzie wyższa.


5.Podnieś wkład własny

Obowiązujące prawo ściśle określa minimalną wysokość wkładu własnego, który należy posiadać aby otrzymać kredyt na zakup mieszkania. Jeśli mieszkanie kosztuje 400 000 PLN to chcąc kupić je na kredyt hipoteczny, należy posiadać wkład własny w wysokości minimum 80000 PLN. W kilku bankach limit ten spada do 10%, jednak w takiej sytuacji należy zabezpieczyć brakujące 10%. Podwyższenie wkładu własnego korzystnie wpływa na zdolność kredytową. Kluczem do inwestycyjnego sukcesu, związanego z zakupem mieszkania na wynajem będzie zgromadzenie odpowiednich oszczędności.

W przypadku ubiegania się o kredyt inwestycyjny za zakup lokalu usługowego w PORT-KRYNICA – apartamenty nad morzem na wynajem – bank nie wymaga wkładu własnego. Wymagane jest zabezpieczenie hipoteczne na posiadanej nieruchomości mieszkaniowej lub na nieruchomości mieszkaniowej osoby trzeciej. Korzystając z takiej dźwigni finansowej, można finansować cały koszt apartamentu brutto. Okres kredytowania trwa nawet do 20 lat.


6.Złóż wniosek w jednym banku

Przed wystąpieniem do banku z wnioskiem o kredyt na mieszkanie warto dogłębnie przeanalizować oferty. Złożenie wniosku skutkuje pojawieniem się w systemie BIK z zapytaniem. Będzie to widoczne dla kolejnych banków, w których złożymy wniosek. Im więcej zapytań o kredyt w różnych bankach, tym niższa zdolność kredytowa i szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Czasami warto przeanalizować złożone dokumenty z pośrednikiem kredytowym lub doradcą finansowym, który zna lepiej zasady i warunki jakie trzeba spełnić aby otrzymać potrzebne finansowanie.


7.Dokonaj konsolidacji swoich zobowiązań

Połączenie wszystkich kredytów w jeden może skutkować niższą ratą miesięczną, jaką pokryjemy nasze zobowiązania. Kilka osobnych pożyczek to zawsze większe koszta niż jeden kredyt konsolidacyjny. Operacja ta zwiększy naszą zdolność kredytową.


8.Znajdź poręczyciela

Jeśli mamy w bliskiej rodzinie lub wśród przyjaciół osobę, która przejmie na siebie odpowiedzialność prawną, w razie naszych problemów ze spłatą kredytu to zdolność kredytowa wzrośnie. Idealnym rozwiązaniem jest również zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego pod zastaw nieruchomości która jest naszą własnością.


9.Pozbądź się kart kredytowych

Rezygnacja z kart kredytowych korzystnie wpłynie na zdolność kredytową. Bank bierze pod uwagę całkowitą kwotę debetu dostępnego na karcie kredytowej. Jeśli posiadamy produkt finansowy, który umożliwia nam skorzystanie z debetu w wysokości 10000 PLN, bank potraktuje całość jako zobowiązanie finansowe. Analitycy nie wezmą pod uwagę rzeczywistej kwoty, jaka jest zablokowana na karcie, lecz jej górny limit.


10.Znajdź dodatkowy dochód

Praca dorywcza to większy zysk miesięczny gospodarstwa domowego, a co za tym idzie, wyższa zdolność kredytowa. Dwie zatrudnione osoby to więcej niż jedna. Każde dodatkowe aktywo w portfelu inwestora to dodatkowe źródło dochodu.


11.Negocjuj z bankiem

Korzystając z produktów bankowych, możemy negocjować wysokość marży kredytowej i oprocentowania. Ich obniżenie korzystnie wpłynie na zdolność kredytową.

Przeczytaj również: Dlaczego rynek condohoteli i aparthoteli w Polsce będzie rósł?

Istnieje wiele czynników, które mają korzystny wpływ na zwiększenie zdolności kredytowej. Jeśli planujesz zakup apartamentu nad morzem, warto odpowiednio przygotować się do całego procesu. Inwestycja w mieszkanie na wynajem krótkoterminowy zapewni Ci stabilną sytuację finansową na lata.

Author

PORT-KRYNICA.

apartamenty@port-krynica.pl

Comments are closed here.