fbpx

Jak obliczać rentowność z najmu nieruchomości?

30 listopada, 2018
obliczanie rentowności najmu

Zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy to doskonały sposób na dodatkowy zysk. Przychód, jaki możemy uzyskać, może być nawet 2 razy wyższy, niż w przypadku wynajmu tradycyjnego (długoterminowego). Rosnące ceny mieszkań nie wpływają bezpośrednio na opłacalność naszej inwestycji, choć dzięki nim z dużym prawdopodobieństwem odsprzedamy po latach swój apartament z zyskiem – jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przez cały okres w którym przykładowy apartament nad morzem pozostaje naszą własnością, możemy liczyć na wysoki zysk z wynajmu apartamentu wakacyjnego. Dodatkową korzyścią posiadania nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji jest możliwość odwiedzania naszego lokalu aby spędzić w nim rodzinne wakacje nad Bałtykiem. Nadmorski rynek nieruchomości to atrakcyjna alternatywa dla zakupu mieszkania inwestycyjnego w dużych ośrodkach miejskich. Na korzyść zakupu mieszkania w PORT-KRYNICA przemawia wysoka atrakcyjność lokalizacji i relatywnie niska konkurencja na lokalnym rynku. Jak upewnić się, czy inwestycja w mieszkanie wakacyjne będzie rentowna? Czym jest rentowność najmu nieruchomości i jak ją obliczyć? Porozmawiajmy o opłacalności zakupu mieszkania inwestycyjnego w Krynicy Morskiej.


Apartamenty nad morzem: inwestuj i zarabiaj na krótkoterminowym wynajmie nieruchomości

Proste obliczenia matematyczne pozwolą nam oszacować, czy planowana inwestycja w apartament wakacyjny przyniesie zyski na satysfakcjonującym nas poziomie. Przed zakupem apartamentu nad morzem warto dokonać takich obliczeń. Znajomość wskaźników rentowności przyda się także na późniejszym etapie, dzięki nim będzie nam łatwiej kontrolować swoje zyski i zdobywać pewność, że dokonaliśmy dobrej inwestycji.


Jak poprawnie określić rentowność inwestycji?

Do określania opłacalności inwestycji w apartament wakacyjny służy wskaźnik ROI (z ang. return on investment). To nic innego jak stopa zwrotu z inwestycji. Obliczamy ją na podstawie rocznych zysków płynących z najmu krótkoterminowego apartamentu. Przychód płynący z najmu należy podzielić przed kwotę, za jaką nabyliśmy nieruchomość. Uzyskany wynik najczęściej będzie oscylował w granicach kilku procent.

ROI = zysk netto / zainwestowane środki pieniężne (całkowity kapitał)

rentowność najmu = dochód w skali roku/wszystkie koszty początkowe


Jak sprawdzić rentowność najmu z nieruchomości kupionej na kredyt?

Wielu inwestorów stara się minimalizować zaangażowanie własnych środków w inwestycji. Zmniejszając stosunek kapitału własnego – dzięki użyciu mechanizmu dźwigni finansowej – są w stanie wypracować znacznie wyższy zwrot z zainwestowanego kapitału własnego. Dźwignia nie musi oznaczać kredytu, jednak jest to jedno z najczęściej używanych i najbardziej opłacalnych obecnie rozwiązań dedykowanych podobnym inwestycjom.

Określenie rentowności zainwestowanego kapitału nie jest trudne. Za pomocą wskaźnika ROE (return on equity) dokładnie określimy stopę zwrotu z kapitału, jaki włożyliśmy w mieszkanie. Zwyczajowo kalkulacji dokonujemy, biorąc pod uwagę dwanaście miesięcy. W obliczeniach uwzględniamy koszty kredytu, pomijając opłaty użytkowe, koszta mediów i inne.

ROE = zysk netto / kapitał własny

rentowność najmu = dochód w skali roku/wszystkie koszty własne początkowe


Czynniki wpływające na rentowność inwestycji w apartament wakacyjny

Czynniki, mające wpływ na opłacalność zakupu mieszkania wakacyjnego w celach inwestycyjnych nieco różnią się od tych, które działają na nasz zysk w przypadku tradycyjnego najmu. Do głównych zaliczamy:

  • Koszt nabycia nieruchomości.
  • Opłaty związane z wykończeniem, adaptacją i ewentualnymi remontami.
  • Wyposażenie mieszkania w meble i niezbędne sprzęty.
  • Koszt kredytu inwestycyjnego.
  • Czynsz
  • Koszt związany z utrzymaniem apartamentu w czystości (tylko jeśli sami zarządzamy najmem).
  • Koszt serwisów rezerwacyjnych jak Booking.com (tylko jeśli sami zarządzamy najmem).

Podejmując współpracę z operatorem nieruchomości kilka powyższych kosztów może być po stronie operatora. Koszta te są pokrywane z udziału w przychodach pochodzących z wynajmu i przypadającym operatorowi.

Mieszkania wakacyjne w Krynicy Morskiej są wykończone z dbałością o każdy detal i wyposażone zgodnie z projektem renomowanej pracowni architektonicznej. Koszty zakupu nowego mieszkania w dużych aglomeracjach miejskich wahają się w przedziale od 5000 do 10000 PLN za metr kwadratowy. Najtańsze mieszkania znajdziemy w Katowicach, najdroższe zaś w Warszawie. Dane dotyczą września 2018. Mówimy o cenach średnich za metr kwadratowy. Mieszkania w lokalizacjach premium mogą być nawet dwukrotnie droższe. Apartamenty inwestycyjne PORT-KRYNICA sprzedawane są w cenie już od 8900 PLN za metr kwadratowy powierzchni apartamentu, wykończonego w standardzie deweloperskim. Różnice są znaczące, a mieszkanie trzeba przecież jeszcze odpowiednio uposażyć. Umeblowanie mieszkania i wyposażenie go w sprzęty może kosztować nawet 2000 PLN za metr kwadratowy. W kalkulacji zakładamy, że stawiamy na wyroby producentów ze średniej półki cenowej. Wybierając apartament wykończony „pod klucz” i umeblowany (all Inclusive), możemy obniżać wspomniane koszty, poprzez uzyskanie atrakcyjnych cen i ofert rynkowych. Deweloper dokonujący hurtowego zamówienia na meble oraz zlecający wykończenie całego obiektu jednej firmie, otrzymuje zdecydowanie lepsze stawki niż pojedynczy inwestor organizujący urządzanie swojego apartament „na własną rękę”. Prowadząc działalność gospodarczą związaną z wynajmem i kupując „apartament na firmę”, możemy zyskać również koszty uzyskania przychodu. Dokonamy tego, odpisując podatek VAT z naszej inwestycji w apartament od prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku inwestycji PORT-KRYNICA wynosi on 23%. Dodatkową zaletą naszej oferty jest fakt, że rata kredytu stanie się kosztem uzyskania przychodu firmy. Omówione czynniki nie mają zastosowania przy inwestycji w tradycyjne mieszkanie pod wynajem.


Skuteczne metody zwiększenia rentowności mieszkania wakacyjnego

Wybór mieszkania inwestycyjnego w Krynicy Morskiej to gwarancja pełnego obłożenia w sezonie wysokim i rosnące zainteresowanie rezerwacjami poza nim. Umiejętne zarządzanie cenami najmu i monitoring konkurencji pozwala na zainteresowanie wynajęciem apartamentu szerszej grupy gości. Nie musisz znać się na polityce cenowej w branży turystycznej. Apartament wakacyjny w PORT-KRYNICA może być zarządzany przez profesjonalną agencję, która zajmie się planowaniem polityki cenowej w celu maksymalizacji rentowności. Programy lojalnościowe, czasowe promocje i atrakcyjne rabaty zawsze mają korzystny wpływ na rentowność wynajmu wakacyjnego apartamentu nad morzem.

Inwestycja w apartament zlokalizowany w prestiżowym budynku PORT-KRYNICA to gwarancja wysokiej rentowności. W żaden sposób nie ograniczamy właścicieli lokali, nie narzucamy polityki cenowej, nie wpływamy na obraną politykę biznesową. Przyjazny właścicielowi model współpracy skutkuje możliwością szybkiej i sprawnej reakcji na zmianę sytuacji rynkowej. PORT-KRYNICA to pewna inwestycja, która gwarantuje inwestorom wysoki zysk przez długie lata.

Czy wiesz: Jak zbudować zdolność kredytową?

Author

PORT-KRYNICA.

apartamenty@port-krynica.pl

Comments are closed here.